با نرم افزار جمینی به صنعت پوشاک جهانی نزدیک تر شوید

با نرم افزار جمینی به صنعت پوشاک جهانی نزدیک تر شوید

با نرم افزار جمینی به صنعت پوشاک جهانی نزدیک تر شوید

با پیشرفت وتحول عظیم در صنعت مد و لباس ایران، الگو های مصرف پوشاک در جوامع امروزی دچار دگرگونی زیادی شده است؛ از این رو نیاز مصرف کنندگان پوشاک نیز افزایش یافته است. همین امر باعث شده تا تولید کنندگان پوشاک در صدد آن باشند که بتوانند سرعت تولید را در جهت برآورده ساختن تقاضای مصرف کنندگان بالا ببرند.

همچنین امروز با پیشرفت تکنولوژی و ابزارهای کاربردی استفاده از روش های سنتی به دلیل زمانبر بودن و داشتن هزینه های بالا منسوخ گردیده اند. در دنیای کنونی، رمز موفقیت کشورهای  جهان اول در صنعت پوشاک، استفاد از روش های صنعتی و در کنار آن بهره گیری از ابزارهای و  روش های نوین طراحی و مدیریت تولید می باشد.

یکی از این راه کارها ، استفاده از نرم افزارها و  سخت افزار های مربوط به صنعت پوشاک است. در این مقاله سعی بر آن شده که به معرفی یکی از پرکاربرد ترین نرم افزار های صنعت پوشاک در عصر حاضر بپردازیم.

این روز ها اگر پای صحبت الگو سازان و یا روسای برند های صاحب نام بنشینید خواهید فهمید که آن ها در مجموعه خود از نرم افزار طراحی الگو/ سایزبندی و  چیدمان جمینی استفاده می کنند. کاربردی ترین نرم افزاری که می تواند باعث شود، یک الگو ساز خیلی سریع و بدون خطا، مدل مورد نظر خود را مطابق  متد دلخواه، الگو سازی کرده و برحسب تقاضا آن را به سایزهای مورد نظر سایزبندی نماید و همچنین در حین چیدمان در کمترین زمان به بالاترین راندمان دور ریز پارچه برسد. این امر باعث کاهش یافتن زمان روند تولید و هزینه های مصرفی می شود. با یک مثال ساده تر می توان به اهمیت این نرم افزار پی برد. فرض کنید که الگوساز برای ایجاد چند پیلی در یک الگو چه میزانی از زمان را مصرف می کند؟ او لازم است بابت ایجاد هر پیلی علاوه بر برش دادن الگو، قطعه ای کاغذ را از بابت پهنای پیلی به الگوی خود بچسباند.  حال این عمل در نرم افزار حداقل به یک سوم زمانی که یک الگو ساز برای ایجاد پیلی صرف میکند میرسد.

 

b1مدل سازی توسط تابع پیشرفته پیلی دو قلو

 

همچنین  به کمک ابزارها و  توابع پیشرفته و متنوعی،  می توانیم مدت زمان  مدل سازی را در حین عملیات انتقال پنس ها و یا ایجاد اوزمان ها و … به میزان قابل توجهی کاهش یابیم.

 

یا مثلا هنگامی که شما می خواهید الگویی را سایز بندی کنید کافی است هر تعداد سایزی که مد نظرتان است را تعیین نموده، سپس با وارد کردن گام و اختلاف هر سایز در نقاط قابل سایزبندی الگو، خیلی سریع و آسان سایزهای دیگر آن محصول را ایجاد نمایید. مثلا کافی است نقاط حلقه آستین را  تک به تک انتخاب کرده و مطابق جهت حرکت و مقدار اختلاف هر سایز در این نقاط، عدد مورد نظر را در ستون مربوطه تایپ نمایید تا حلقه آستین سایزهای دیگر ایجاد شوند.

 

b2­

شکل بالا مراحل سایزبندی نقاط حلقه آستین را نمایش می دهد

 

همچنین برای رسم الگوها، شما می توانید از ابزارها و توابعی استفاده کنید که سرعت کار شما را بالا می برند، این ابزار ها جایگزین تمام ابزارهایی مثل خط کش، گونیا وپیستوله هایی که در روش سنتی از آن ها استفاده می کرده اید را گرفته اند و برای رسم الگوی دقیق تر شما را یاری می دهند.

اگر بخواهیم سرعت چیدمان آن را نیز تخمین بزنیم می توان گفت که برشکار یک مانتو، تعداد قطعات متوسط یک مدل را در شش سایز معمولا در طی ۴ ساعت زمان خط کشی می کند اما با استفاده از نرم افزار چیدمان جمینی می توان سرعت و همچنین دور ریز پارچه خود را کاهش دهد. مثلا اگر بخواهیم این چنین برداشت کنیم که در  نرم افزار چیدمان پارامترهای آبرفت و شیب را در برنامه تنظیم نماییم زمان چیدمان را ۱۵ دقیقه در نظر بگیریم چیزی حدود ۲۰ الی ۲۵ دقیقه این پروسه تا آماده سازی فایل خروجی چیدمان زمان می برد و در آخر می توان فایل چیدمان را به کمک سخت افزار پلاتر چاپ کرده و بررسی پارچه مورد نظر قرارداده و برش را به صورت دستی و یا لیزری انجام داد.

 

b3

محیط چیدمان نرم افزار جمینیX20

 

استفاده از نرم افزار برای تولید کنندگان از نظر زمان و کاهش هزینه ها کاملا مقرون به صرفه تر می باشد، زیرا ابزار ها و توابع تخصصی نرم افزار، جایگزین بسیاری از ابزارهایی نظیر کاغذ/ چسب/ قیچی و … را  در فرایند الگو سازی گرفته اند. همچنین این ابزارها سرعت عمل و دقت الگو ساز را نیز بالابرده است. برنامه چیدمان جمینی علاوه بر افزایش سرعت چیدمان محصول، در کاهش پارچه مصرفی تاثیر موثری ایجاد نموده است و در آخر می توان گفت با استفاده نرم افزار سرعت تولید پوشاک بالا رفته و در کنار آن هزینه های آن نیز تا حد قابل توجهی کاهش می یابد و این امر ما را به صنعت پوشاک جهانی نزدیک تر می کند .

                                                                                                                                              احسانه خسروی

                                                                                                                                              مدیر واحد آموزش شرکت بوریا

اشتراک پست